начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Придобиване на имот по давност - Бели петна

Казуси за недвижими имоти


Придобиване на имот по давност - Бели петна

Мнениеот n0ex17 » 22 Авг 2024, 13:10

Здравейте !
Преди около 1 година и половина закупих няколко обработваеми ниви. За тези ниви не съм попълвал декларации, че ще обработвам или каквото и да е друго. При проверка в сайта на Държавен фонд земеделие имотите се обработват. Един от тях - най-големия и хубав имот се обработва видно от сайта последните 5 години от един и същи човек. Пуснах и по стара справка от същия сайт и изглежда, че се обработва от него последните 8 години. За преди това не успявам да намря информация, но се притеснявам, че може да се стопанисва от него и от повече от 10 години. Как мислите, могат ли да придобият моя имот на такова основание и какви действия да предприема?
n0ex17
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 20 Фев 2017, 21:23

Re: Придобиване на имот по давност - Бели петна

Мнениеот nikodim77 » 22 Авг 2024, 14:13

Здравейте,
Да, може да бъде придобит по давност. Ако имотът се държи от съсобственик (сънследник) е друг момент, но в най-общи линии се връщаме към предходното ми изречение.
Какви действия да предприемете..?!? Веднага с нличните документи относно собствеността Ви, при адвокат!!!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Придобиване на имот по давност - Бели петна

Мнениеот ivanov_p » 22 Авг 2024, 15:21

Отидете в общината, фонд земеделие и проверете дали арендата не де внася в общината, от където може да получите за последните три години.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Придобиване на имот по давност - Бели петна

Мнениеот bozyo » 22 Авг 2024, 16:37

nikodim77 написа:Да, може да бъде придобит по давност.

да??? дали недобросъвестно се владее като свой, или все пак се стопанисва за друг? защото по тази логика държавата го държи и даже му взима наем, т.е. тя може да го придобие по давност. хубу де, ама държавата този наем/аренда не го свои, а го заделя в сметка и го изплаща на собственика на имота. вярно, сумите са мизерни, но важен е принципът.

до питащия: отидете първо в общинската служба "Земеделие" и искайте да ви изплатят арендата за "белите петна". а после отидете и говорете с арендаторите в района дали някой от тях е склонен да ви предложи по-разумен доход.
ivanov_p написа:Отидете в общината, фонд земеделие и проверете дали арендата не де внася в общината, от където може да получите за последните три години.

или за последните десет.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 242
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Придобиване на имот по давност - Бели петна

Мнениеот hristev » 23 Авг 2024, 09:53

В сайта на ДФЗ действително може да се направи справка за това кое лице кой имот обработва. Резултатът от справката означава, че лицето има правно основание да обработва имота.

Правните основания, които се признават по смисъла на ЗСПЗЗ са две:

1. Основание по силата на договор - аренда/наем на земеделска земя;
2. Основание по силата на закона - тъй наречените в практиката "бели петна" - нормативно уредени в 37в от ЗСПЗЗ. Издава се заповед, внасят се пари по специална сметка на ОД ЗЕМЕДЕЛИЕ, бла, бла - сложно е, ще си го прочетете;

Тук следва да направим правен извод, че щом лицето обработва на правно основание - договор, то това лице не е владелец на вещта, а е държател и в полза на него не тече придобивна давност.

Аналогично, щом лицето държи вещта на основание на административен акт, издаден въз основа на законова разпоредба, при наличие на определени предпоставки и срещу заплащане на определена по административен ред цена, то отново това лице не е владелец, а е държател.

В тази връзка твърдя, че не са налице елементите на дългата придобивна давност - нито от обективна, нито от субективна страна, както и че придобивна давност не тече в полза на това лице, респективно няма основание да се притеснявате.

Заповедите по чл. 37в, респективно информация за това дали имотите са Ви "бели петна", може да намерите в сайта на съответната ОД Земеделие.
hristev
Потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Придобиване на имот по давност - Бели петна

Мнениеот ivanov_p » 23 Авг 2024, 10:44

ivanov_p написа:
Отидете в общината, фонд земеделие и проверете дали арендата не де внася в общината, от където може да получите за последните три години.

или за последните десет.


За земите които се обработват от арендатори без договор се дължи вноска, която арендаторите плащат в общината по партида на собственика. Може да си получите парите за последните три години, защото толкова е давността за периодични плащания, старите ги прибира общината. Ако въпросните земи са по тази схема няма как да се загубят по давност, защото те са си на собственика, а арендатора плаща за тях, не ги владее с цел да свои. Аз имам такива земи и веднъж си дадох зор да питам в общината, даже не помня какво ми искаха, защото ме мързеше да се връщам, а след това забравих. Може да мина да питам тези дни.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Придобиване на имот по давност - Бели петна

Мнениеот n0ex17 » 23 Авг 2024, 10:57

Здравейте, благодаря за отговорите.
hristev , Направих проверка в сайта, оказа се, че фигурира за 2023г - 2024 г. Интересното е че площите попадат в графа "С правно основание" , а не по чел. 37в. Аз съм закупил имота през септември 2023г., това смятам за важно, защото имота е заявяван преди покупката ми. интересното е, че съм закупил имот и на скиците няма написано, че е вписан договор за аренда.
n0ex17
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 20 Фев 2017, 21:23

Re: Придобиване на имот по давност - Бели петна

Мнениеот bozyo » 24 Авг 2024, 09:06

ivanov_p написа:Може да си получите парите за последните три години, защото толкова е давността за периодични плащания, старите ги прибира общината.

искате ли да разграничим буквата на закона от неговото прилагане?

1. дали е периодично?
необходима предпоставка за едно плащане да е периодично, е да има уговорка за таково. дори да имаме еднакви сделки през равни интервали от време, всяка сделка е самостоятелна. в обсъждания случай, белите петна се разпределят година за година. в годината N може да работи земята земеделският стопанин А. в годината N+1 да я работи зем.ст. Б ООД, през N+2 да я ползва "В" АД, и т.н. това, че последните три-пет-десет години придобитият имот е бил обработван от един и същ ползовател, не променя независимостта на правните основания едно от друго.

2. как се прилага законът?
в нашата община изплащат накуп последните 10 години. някой може да каже, че доброволно погасяване е допустимо и при изтекла давност.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 242
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Придобиване на имот по давност - Бели петна

Мнениеот guest1 » 24 Авг 2024, 09:37

bozyo написа:2. как се прилага законът?
в нашата община изплащат накуп последните 10 години. някой може да каже, че доброволно погасяване е допустимо и при изтекла давност.

Тук съм съгласен, пораси простата причина:
Давността не се прилага служебно и автоматично- трябва длъжникът да се позове на изтеклия давностен срок. Но даже тогава - задължението си остава, отпада само възможността за принудително събиране.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron