навсякъде
справочник
нормативни актове
закони кодекси правилници
конституция наредби ДВ
 
 

Спектър Технологии

Как да почистите пералнята в три стъпки

2021-05-20 0

Как да почистите пералнята в три стъпки

Макар че в пералнята се пере и тя винаги изглежда перфектно чиста отвътре, с времето всяка такава машина се замърсява. Причини за замърсяването са наслояването на перилен препарат, източването на мръсната вода от дрехите, натрупването на котлен камък, както и влагата, която остава във вътрешността и създава прекрасни условия за поява на мухъл. В резултат на това в машината се появява неприятен мирис, който се прехвърля и върху дрехите, които перете. Освен всичко останало замърсяванията, и особено варовикът, могат да доведат и до повреди в уреда.

Как се почистват перални

Ако Вашата пералня има цикъл за самопочистване, използвайте го, като следвате инструкциите на производителя.

Ако няма, предлагаме Ви няколко прости стъпки, които карат всички перални да блеснат и да заухаят отново добре. С тяхна помощ ще премахнете отлаганията както зад барабана, така и в маркучите и тръбите.

Стъпка 1: Първи цикъл – гореща програма с оцет

Сложете в отделението за перилен препарат две чаши бял оцет, след което пуснете пералнята на гореща програма за пране. Няма от какво да се тревожите, тъй като белият оцет не уврежда дрехите. Дори в пералнята да останат следи от него, това няма да се отрази на следващото Ви пране.

Комбинацията от гореща вода и оцет ще премахне бактериите и мухъла и ще предотврати повторната им поява поне за няколко месеца. Можете да замените оцета с лимонена киселина или сода за хляб.

Стъпка 2: Изтъркване

Смесете ¼ чаша оцет с литър топла вода. Напоете гъба с този разтвор и изтъркайте на ръка вътрешността на машината навсякъде, където можете да достигнете. Погрижете се специално за уплътненията на вратата. Извадете кутията за препарат и я измийте внимателно. Може да я накиснете в оцетена вода, ако има нужда.

Стъпка 3: Втори цикъл - гореща програма без оцет

Накрая пуснете още една гореща програма, този път без да добавяте нито оцет, нито препарат. Може да изсипете в барабана ½ чаша сода бикарбонат, която да доразгради натрупванията, останали от оцета. След като цикълът приключи, избършете добре вътрешността с микрофибърна кърпа, за да сте сигурни, че не е останало нищо излишно.

Допълнителен съвет за перални с горно зареждане

Ако имате пералня с горно зареждане, използвайте този малък трик. По време на първата стъпка – с гореща вода и оцет, изчакайте машината да се напълни с вода и да се завърти за около минута. След това спрете програмата на пауза и я оставете така за около час, за да може оцетът да накисне още по-добре замърсяванията. След това отново пуснете програмата, за да завърши. Продължете с останалите стъпки по описания вече начин.

Допълнителен съвет за перални с предно зареждане

Слабото място на всички перални с предно зареждане са уплътненията на вратите, които лесно задържат мръсотия. Влагата, препаратите, мъхчетата от дрехите и варовикът могат да доведат и до появата на мухъл. Ето защо е важно да почиствате уплътнението по-често, отколкото вътрешността на пералнята.

Напръскайте директно зоната около вратата с бял оцет и я оставете отворена поне минута. Избършете с микрофибърна кърпа, като се стараете да почистите възможно най-добре. Може да използвате и разтвор на белина, ако по уплътнението видите петна от мухъл.

Добра идея е винаги да оставяте вратичката на пералнята открехната. Така ще можете да предотвратите мухлясването.

за 42%  против 58%  1491 гласували
принтирай блогове добави в любими



Новини


 
 
 

Спектър


 
rss
Посети форума