начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

Въпрос за някои неща относно клиповете в youtube

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за някои неща относно клиповете в youtube

Мнениеот nakata2 » 19 Ное 2011, 00:39

1. По какъв начин се качват песни в ю туб? Предполагам по-голямата част са от дискове. Това незаконно ли е и ако да защо сайта допуска такива неща?
2. Няма как един потребител да знае дали дадено нещо е незаконно качено. Разпространяването на такива неща от трети потребители как стои в законово отношение.
Извинявам се, ако горните въпроси са лошо формулирани, не ви интересуват или вече е отговорено.
Аз си притеснявам повече от моралната страна на нещата, не законовата, но като че ли тук двете се преплитат.
nakata2
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Ное 2011, 00:21

Re: Въпрос за някои неща относно клиповете в youtube

Мнениеот TheOldMan » 19 Ное 2011, 01:18

Да, качванията са незаконни, но в Youtube не могат да гледат всичко което се качва. Затова някъде в сайта имаше специална форма за "жалби и оплаквания", където заинтересованите страни дават линк към призведението, и ако то наистина е качено без необходимите права - се отстранява.
Ма... като го махнат качено с лошо качество от Ютуб, го качват в хай-дефинишън по торентите... така че творците са ощетени - по единия или другия начин.
От друга страна обаче ... каква по-добра реклама от презентация пред десетки милиони потребители? Ако произведението наистина е стойностно, този който му хареса ще си купи официално и качествено издание, вместо да гледа тая мацаница в "тубата".
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Въпрос за някои неща относно клиповете в youtube

Мнениеот bulgarus » 20 Ное 2011, 13:02

YouTube е замислен като платформа, на която да се промотира т. нар. user generated content, сиреч съдържание, създадено от самите потребители. С тази цел видеоплатформата обаче се използва само умерено.

Качването на песни било от дискове, било от запис на телевизионни излъчвания е в нарушение на правата на съответните правоносители. В тази връзка в САЩ Viacom води мегадело срещу YouTube.

В качеството си на доставчик на услуги на информационното общество, YouTube е привилегирован от т. нар. safe harbour разпоредби (у нас част от Закона за електронната търговия), според които не е длъжен да извършва предварителен мониторинг на съдържанието, което съхранява и не носи отговорност за нарушения, ако не е бил информиран за тях.
bulgarus
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:18
Местоположение: Vienna/Sofia

Re: Въпрос за някои неща относно клиповете в youtube

Мнениеот hacko22 » 30 Ное 2011, 20:52

Казаха ми, че сканирането на книги и качването им в интернет, както и свалянето на песни от дискове и качването им в ютуб не е незаконно, защото не е с търговска цел.
Вие какво мислите?
hacko22
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Ное 2011, 20:50

Re: Въпрос за някои неща относно клиповете в youtube

Мнениеот bulgarus » 01 Дек 2011, 18:51

hacko22 написа:Казаха ми, че сканирането на книги и качването им в интернет, както и свалянето на песни от дискове и качването им в ютуб не е незаконно, защото не е с търговска цел.
Вие какво мислите?


Тази информация не е точна.
bulgarus
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:18
Местоположение: Vienna/Sofia

Re: Въпрос за някои неща относно клиповете в youtube

Мнениеот hacko22 » 04 Дек 2011, 16:52

Ако искам да си направя някакъв клип какво да правя? Откъде мога да знам дали дадена музика е законна или не? Да не си правя клипове ли? Питам.
hacko22
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 30 Ное 2011, 20:50

Re: Въпрос за някои неща относно клиповете в youtube

Мнениеот bulgarus » 05 Дек 2011, 20:50

hacko22 написа:Ако искам да си направя някакъв клип какво да правя?


Вариант 1

Самостоятелно композиране на музиката.

Вариант 2

Поръчка при композитор да композира музика.

......................

Същите стъпки важат и за режисиране/режисьор, сценичен екип, оператор и т.н.

hacko22 написа:Откъде мога да знам дали дадена музика е законна или не?


Според лиценза/указанието върху носителя на произведението. На CD/DVD обикновено го пише, важeн е знакът ℗ (и евентуално ©).

Ако присъстват тези символи, значи всички права са запазени за правоносителя.

Възможен е контакт с правоносителя с предложението да отстъпи някои от правата (например срещу заплащане).

Ако лицензът е creative commons (гледа се за този символ), то е възможно само някои от правата да са запазени, а останалите - свободни за ползване. Тук е важен текстът на конкретния лиценз.

hacko22 написа:Да не си правя клипове ли? Питам.


Не бих препоръчал, ако "правенето на клипове" нарушава правата на трети лица.
bulgarus
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 15 Мар 2007, 16:18
Местоположение: Vienna/Sofia


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron