начало

За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд За ограничението за явяване на изпита за юридическа правоспособност и непоследователността в практиката на КС относно правото на труд

авторски права

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


авторски права

Мнениеот Гери » 10 Яну 2003, 13:05

Как да защитя авторските си права върху една фотографска снимка? Съществува ли регистрационен режим? На кой съд ще е подсъден евентуален иск срещу неправомерното ползване на снимките ми?
Гери
 

Re: авторски права

Мнениеот адвокатче » 10 Яну 2003, 17:12

Вие фотограф ли сте или модел?
адвокатче
 

Re: авторски права

Мнениеот Гери » 10 Яну 2003, 17:19

Различен ли ще е отговорът Ви, в зависимост от това дали съм адвокат или модел?
Гери
 

Re: авторски права

Мнениеот advokat123 » 10 Яну 2003, 17:43

Отговорът ми ще е различен в зависимост от това дали сте фотограф или модел :))
А това дали сте и адвокат няма да повлияе на отговора ми.
advokat123
 

Re: авторски права

Мнениеот miron » 10 Яну 2003, 17:48

Правата върху снимката са за фотографа (моделът има право да не се съгласи да бъде сниман или да се съгласи срещу пари, но няма авторски права върху снимката) и възникват от момента на създаването й.
Фотографът може да защити най-добре правата си като публикува снимката и посочи името си като автор по обичайния начин - с "c" в кръгче. Мисля, че ако възникне спор притежаването на негатива или паметта на дигиталния апарат ще могат по безспорен начин да докажат авторството върху снимката.
Исковете за нарушени авторски права са подсъдни на окръжните съдилища (за София - софийски градски съд).
miron
 

Re: авторски права

Мнениеот адвокатче » 10 Яну 2003, 18:01

Е, колегата miron бързо отговори, почти не ни даде шанс да изясним въпроса, но ако все пак има още въпроси, ще се постарая и аз да кажа нещо в зависимост от това, което питах по-рано :)
адвокатче
 

Re: авторски права

Мнениеот Гери » 13 Яну 2003, 15:45

Благодаря за бързия и изчерпателен отговор!
П.П. В същност съм фотограф, а снимките са пейзажни!
Гери
 

Re: авторски права

Мнениеот Гери » 13 Яну 2003, 15:46

Благодаря за бързия и изчерпателен отговор!
Гери
 

Re: авторски права

Мнениеот Гери » 13 Яну 2003, 15:51

В конкретния случай- друг фотограф е копирал моя снимка и е сложил свое с /в кръгче/, като дори е продал правото на разпространение на трето лице.
Гери
 

Re: авторски права

Мнениеот miron » 13 Яну 2003, 17:25

Тогава можете:
1. Да си поискате от другия фотограф парите, които е получил за да продаде Вашата снимка;
2. Да го съдите.
Знаете ли на каква цена е продадено правото на разпространение на снимката?
miron
 

Re: авторски права

Мнениеот Гери » 13 Яну 2003, 17:37

Как мислите, дали другият фотограф ще ми даде парите сам?
Става въпрос за твърде голяма сума!
Гери
 

Re: авторски права

Мнениеот miron » 13 Яну 2003, 18:55

Ами ако е твърдо убеден, че в противен случай ще го съдите и осъдите - може и да плати.
В случай, че сте решили сериозно да си търсите правата съдебно или извънсъдебно - драснете един мейл. Надали някой тук гледа на карти, за да може на база единствено предоставената информация да отговори на въпроса дали ... или ... :-)
miron
 


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron