начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Търсене на нотариален акт от преди 44-а в София

Казуси за недвижими имоти


Търсене на нотариален акт от преди 44-а в София

Мнениеот stoimenov77 » 19 Юли 2024, 16:20

Здравейте,

Ще се радвам, ако някой може да ме насочи към варианти за търсене на нотариален акт за имот в София преди 1944 година.

Дядо ми си върна през 2003 година част от имот общинска собственост в София, иззет от неговия баща за нуждите на Софжилфонд през 1949 година (върнатата част е тази, за която е имало възможност). Имотът е върнат с акт на Областния управител и е изваден от държавна и общинска собственост на база на документ за идентичност. Образуван е нов ПИ, който вече е и УПИ след приемане на ПУП за района. Оттогава досега ние плащаме данъци, а в имота се помещава (заварено положение) градински център, който след връщането (вече 20 години) ни плаща наем (има договор и има удостоверение за търпимост). Въпросните наематели ни отправиха оферта за закупуване на имота и се оказа, че той изобщо не е вписан в Агенцията по вписванията, т.е. ние сме собственици, ама не съвсем.
Знаем, че имотът оригинално е закупен, не е придобит по наследство. Знаем, и че първоначално е бил по-малък, а след това е закупен съседен негов имот и площта се разширява. Ясно, че може да се извади констативен н.а. по обстоятелствена проверка (и дори по давност), но това ще отнеме поне половин година.

Проблемът е, че всички оригинални документи изгарят при бомбардировките в София през 43/44 година. Не знаем номер на нотариалните актове... данни за тях липсват и в разписната книга към регулационния план на местността от 1936 година, който е само един и в него има само имена, тъй като тогава това е било земеделска земя и се е обработвала кооперативно. Всички други регулационни планове, които намерих, са след 1949 година и при сменена собственост.

Знам, че като наследник мога да търся в Стара архива на имотния регистър по двата индекса (на нотариалните актове и на записките за вписването им), но реално говорим за период от над 20 години в които този имот може да е закупен и впоследствие увеличен (т.е. търся поне 2 акта). Струва ми се доста трудоемка и времеемка задача, уви...

Търся кукичка, за която да се хвана и отнякъде да изскочи поне номер на нотариалния акт. Търсих и в Държавен архив за кооперацията, която е обработвала имота (все пак би трябвало да са изплащали аренда), но няма нищо.

Чудя се, от вашия опит, има ли и друго място, което пропускам, :?: на което мога да потърся или да заравям глава в индексите и да се надявам да ми излезе късмета...

Благодаря!
stoimenov77
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 14 Юни 2018, 09:32

Re: Търсене на нотариален акт от преди 44-а в София

Мнениеот ivan_lawyer » 19 Юли 2024, 18:22

Може нещо да се намери, но е отчаяно, по-скоро - ако предстои сделка, самият нотариус да положи заверка - в процеса на изповядването - се е уверил - че сте собственик. Тоест да се погълнат двете фази - вместо да търчите по областната, да се "погълне" в едно изповядване сделката.

Разбирам, че е досадно, но това е - имотът иска постоянни грижи.

Нотариусът ще изповяда сделката - като ще включи в съображенията - че признава собственост.

Сега - давам си мнението, няма начин да ровите по документация, ако архивната единица е загубена.

Нотариус в София - може да се намери, да не е "мухъл", врата - без звънец.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5361
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Търсене на нотариален акт от преди 44-а в София

Мнениеот guest1 » 19 Юли 2024, 19:30

stoimenov77 написа:Дядо ми си върна през 2003 година част от имот общинска собственост в София, иззет от неговия баща за нуждите на Софжилфонд през 1949 година (върнатата част е тази, за която е имало възможност). Имотът е върнат с акт на Областния управител и е изваден от държавна и общинска собственост на база на документ за идентичност. Образуван е нов ПИ, който вече е и УПИ след приемане на ПУП за района.

Не виждам смисъл от никакви действия, защото
Административните актове се издават от държавни или общински органи и могат да удостоверяват собственост върху имот в специфични случаи, като например при придобиване на имот чрез актове за реституция​.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 73 госта


cron