начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Прекратяване на осиновяване през 86 год - починала ос-ка

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на осиновяване през 86 год - починала ос-ка

Мнениеот pitasht » 12 Яну 2024, 15:28

Здравейте имаме прекратено осиновяване по съдебен път, но понеже е от 86 г решението е крайно късо и без мотиви.
Делото се е водило от бащата осиновител срещу детето което е било на 20 години.
Не знам тогава писани ли са мотиви и дали не са излагани отделно, защото помня че преди доста години имаше право на произнасяне в съдебна зала, подобно на нак.дела. Мотиви няма. Изобщо даже няма някакви правни текстове и т.н. Ужасно решение, ако питате мен.
Пише прекратява осиновяването .....
Ще чакаме все пак ако нещо се пази да погледнем но моето питане е принцпно и мисля че и без пълното решение може да го обсъдим.
Прекратяването обхваща ли майката която е починала преди воденето на делото?
Повечето колеги са на мнение че да, на практика и администрацията така е направила, НО аз нещо не мога да проумея как обвързва това решение починалата майка.
От там естествено идват и населдствените права на детето - дали я наследява.
Един вид прекратяването има обратно действие и спрямо човек, който не е жив - много странно ми се струва. Но станалото - станало трябва да го приложим сега в наследствените права на детето, което си е почти баба. :D
Ще се радвам на мнения.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Прекратяване на осиновяване през 86 год - починала ос-ка

Мнениеот guest1 » 12 Яну 2024, 16:24

Здравейте.

При положение, че осиновителката е починала преди делото - какви права смятате, че се увреждат?
Към момента на смъртта - осиновяването е било действащо и въпросното дете е било редовен наследник.

След прекратяването на осиновяването - детето губи право да наследява „бащата“-осиновител и неговите роднини.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прекратяване на осиновяване през 86 год - починала ос-ка

Мнениеот tochotocho » 15 Яну 2024, 12:31

Ако искате конкретен отговор, би трябвало да посочите номера на делото или самото дело. Така ще получите това което търсите! А сега да гадаем , какво пише в Решението ?. Не е от съществено значение ,че е от 1986 година. Въпросът е ,влязло ли е в сила !
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Прекратяване на осиновяване през 86 год - починала ос-ка

Мнениеот tochotocho » 15 Яну 2024, 12:57

Попрегледах малко практика. Решенията на съда влизат в сила от съответна дата. В случая ПРЕКРАТЯВАНЕТО е от 1986 г. До съответната дата детето си е пълноправен наследник - осиновена дъщеря. Ако е усвоила наследство преди решението , не може да се търси обратно. А след 1986 вече не е наследник, заличава се в общината. Не може да бъде вписано като наследник и следователно при продажба на имот или каквато и да е сделка с имот не може да търси права и ползи, вече не е наследник. Осиновена е при условията на ПЪЛНО осиновяване от бащата и майката. След смъртта на майката до 1986 г. си е пълноправен наследник. Можело е да поиска своя дял- делба и т.н.
Интересно ! за разсиновяване се изискват сериозни мотиви. Недопустимо е съдът да не ги посочи, обсъди в процеса и съответно да вземе Решение. Защото по принцип Решенията на съда, влезли в сила са непоклатими Едва ли соц. съдия от 1986 би си извадил окото, логично няма интерес. И обратно посочете към 1986 г. имотното състояние на бащата, При високи ставки може и да се допусни, без много подробности. Но детето е на 20 години. Заинтересовано ! Не е ли обжалвало.
Тезата,че Решението е обвързващо само спрямо бащата , а спрямо починалата майка-осиновителка детето си е наследник. едва ли би издържало при съдебен спор.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Прекратяване на осиновяване през 86 год - починала ос-ка

Мнениеот pitasht » 15 Яну 2024, 13:14

Явно повечето колеги смятат като вас.
Принципно за мен не е от голямо значение дали ще има още една страна в делбата.
Но си мислех че има 2 осиновявания- на майката и на бащата и са отделни, може би ще прочета по-подробно осиновяването поне то се пази, сега чакаме прекратяването ако има още документи по него
Защо смятате че са общо осиновяване- сега може само майка да осинови и преди е можело.
Та за мен осиновяването на майката си остава защото към момента на прекратяване на другото осиновяване, тя не е жива и не може да вземе становище, а някак ми се струва че нейната воля също е от значение.
НО администрацията и съда смятат като вас - новият акт за раждане е унищожен и е възстановен стария, така че като родители фигурират двамата съпрузи оставили детето за осиновяване, в удостоверението за наследници на осиноветилката обаче детето излиза като наследник -
Явно нещо пропускам и не мога да разбера какво.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Прекратяване на осиновяване през 86 год - починала ос-ка

Мнениеот guest1 » 15 Яну 2024, 14:06

pitasht написа:Явно нещо пропускам и не мога да разбера какво.

Дали не пропуктате, че нещата са динамични във времето?
    1. Имало е семейство с осиновено дете.
    2. Майката почива, а преживелия съпруг и детето наследяват - щото към оня момент СА наследници.
    3. Осиновяването се прекратява, с всички последици след този момент.
Наследяването на майката от детето вече е история, защото
Чл. 75. (2) Когато делбата е извършена без участието на някой от сънаследниците, тя е изцяло нищожна.
ЗАКОН ЗА НАСЛЕДСТВОТО
В сила от 30.04.1949 г.

За да може бащата да владее имуществото на майката като наследник - трябва да е приел наследството.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прекратяване на осиновяване през 86 год - починала ос-ка

Мнениеот pitasht » 07 Фев 2024, 12:57

guest1 написа:
pitasht написа:Явно нещо пропускам и не мога да разбера какво.

Дали не пропуктате, че нещата са динамични във времето?
    1. Имало е семейство с осиновено дете.
    2. Майката почива, а преживелия съпруг и детето наследяват - щото към оня момент СА наследници.
    3. Осиновяването се прекратява, с всички последици след този момент.

Изгубихте ме

разсиновяването е от 1986 год.
Към този момент зем.земи ги няма в наследството
Връщат ги по-късно.

От кой момент се прекратява осиновяването??? - повечето колеги не смятат че е от тук насетне, а назад - все едно изобщо не го е имало.
Детето е с нов акт /стар за раждане- възстановяват го изцяло/ и дори с нови имена. В решението обаче нищо не пише това го прави администрацията
За мен въпросът остава - дали разсиновяването на майката е възможно към 86 година когато тя е мъртва.
Според мен са допуснати поне 3 сериозни грешки които се опитвам някак да изчистя в момента в моята делба.
Делби преди това не е имало докато осиновителите са били живи.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1359
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Прекратяване на осиновяване през 86 год - починала ос-ка

Мнениеот guest1 » 07 Фев 2024, 21:43

pitasht написа:За мен въпросът остава - дали разсиновяването на майката е възможно към 86 година когато тя е мъртва.

Този въпрос ... изобщо не е възможен.
Първо - защото се говори за осиновителка, а не за майка.
И второ - няма как да се променя волята на починал човек.

Пп. Я първо се научете да цитирате „като хората“. Така сте го направили, че не се разбира - кой какво е казал!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прекратяване на осиновяване през 86 год - починала ос-ка

Мнениеот tochotocho » 13 Фев 2024, 17:38

Хайде стига! Посочих , да поства това Решение. Интересен е термина ПРЕКРАТЯВА. Ще рече, до тук било каквото било. От дата ... ПРЕКРАТЯВА . Демек вече НЯМА оситнвяване-
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron