начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Преустройство носеща стена

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Преустройство носеща стена

Мнениеот n_ts_kostov » 07 Фев 2024, 21:46

Здравейте,

Много ще се радвам ако някой може да ми помогне да си отговоря на конкретни въпроси, за които не намирам теми във форума.

Искам да направя отвор в носеща стена (земетръсна шайба) в ЕПК от 1980г с четири входа и дванадесет етажа. Говорих с конструктор, който обследва стената и издаде становище, че с проект за укрепване може да бъде направен отвора. Стената е 330х265, а отвора ще бъде 150х200.
След като държа да мина по законосъобразния ред отидох в общината и говорих с главния архитект. Попитах го какви документи ми трябват, за да получа разрешително за строежа. В отговор получих, че ще трябва да започна със съгласието на съседите.
(1). Тук идва и първия въпрос. В ЗУЕС не намирам точно какъв процент кворум от идеалните части ми трябва. Ще организирам събрание, но ако не дойдат всички или достатъчно хора то в такъв случай трябва ли да изчакам един час както е в Чл. 15.(2) или от ал.1 какво точно представлява " с изключение на случаите по чл. 17, ал. 2, т. 1 - 4 и 7 " ? Не ми става ясно дали от хората дошли на събранието трябва да са " 100 на сто идеални части от общите части " (от чл.17,ал. 2, т. 1) или от целия вход, надявам се не целия блок?
(2) Второ наистина ми се иска да съм сигурен в документите, които ми трябват да представя пред общината и така да избегна връщане за допълнителни неща. Архитектът ми каза, че са ми необходими Архитектурен и Конструктивен план, само това ли е (плюс разбира се съгласието на съседите)?
(3) След представяне на тези документи, колко време се чака за разрешителното за строеж и каква е вероятността да не получа такова?

Другото, което забравих да попитам архитекта е дали трябва да включа и усвояването на терасите(лоджите) към протокола от общото събрание за съгласие? Това също ли трябва да се узакони и да се изготвят архитектурен и конструктивен план?

Мога ли да попитам дали тези съседи, които вече са усвоили терасите си са го направили по законосъобразен път и може ли да ми кажете какъв е той?

Искрени благодарности.
n_ts_kostov
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Фев 2024, 20:55

Re: Преустройство носеща стена

Мнениеот Melly » 12 Фев 2024, 02:15

n_ts_kostov написа:Здравейте,

Много ще се радвам ако някой може да ми помогне да си отговоря на конкретни въпроси, за които не намирам теми във форума.

Искам да направя отвор в носеща стена (земетръсна шайба) в ЕПК от 1980г с четири входа и дванадесет етажа. Говорих с конструктор, който обследва стената и издаде становище, че с проект за укрепване може да бъде направен отвора. Стената е 330х265, а отвора ще бъде 150х200.
След като държа да мина по законосъобразния ред отидох в общината и говорих с главния архитект. Попитах го какви документи ми трябват, за да получа разрешително за строежа. В отговор получих, че ще трябва да започна със съгласието на съседите.
(1). Тук идва и първия въпрос. В ЗУЕС не намирам точно какъв процент кворум от идеалните части ми трябва. Ще организирам събрание, но ако не дойдат всички или достатъчно хора то в такъв случай трябва ли да изчакам един час както е в Чл. 15.(2) или от ал.1 какво точно представлява " с изключение на случаите по чл. 17, ал. 2, т. 1 - 4 и 7 " ? Не ми става ясно дали от хората дошли на събранието трябва да са " 100 на сто идеални части от общите части " (от чл.17,ал. 2, т. 1) или от целия вход, надявам се не целия блок?
(2) Второ наистина ми се иска да съм сигурен в документите, които ми трябват да представя пред общината и така да избегна връщане за допълнителни неща. Архитектът ми каза, че са ми необходими Архитектурен и Конструктивен план, само това ли е (плюс разбира се съгласието на съседите)?
(3) След представяне на тези документи, колко време се чака за разрешителното за строеж и каква е вероятността да не получа такова?

Другото, което забравих да попитам архитекта е дали трябва да включа и усвояването на терасите(лоджите) към протокола от общото събрание за съгласие? Това също ли трябва да се узакони и да се изготвят архитектурен и конструктивен план?

Мога ли да попитам дали тези съседи, които вече са усвоили терасите си са го направили по законосъобразен път и може ли да ми кажете какъв е той?

Искрени благодарности.


Съветвам ви да се откажете от идеята да "направите отвор" (дори да става въпрос за дупка Ф 6до Ф12) в стена-земетръсна шайба. И то в 12-етажен блок.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8012
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Преустройство носеща стена

Мнениеот ivanov_p » 12 Фев 2024, 10:40

В противоземетръсните шайби могат да се предвидят отвори и това често се прави, но по време на проектирането. Тогава се изчислят натоварванията и арматурата се съобразява с отвора. Когато се прави отвор в готова шайба се реже арматурата, а тя държи бетона. Конструктори масово дават становища, но сградата на Позитано падна барбар със становищата и уби две момичета. Такова рязане е много опасно в нови сгради, преди окончателното стягане на бетона, а това са 70 години. Аз живея в сграда на 30 години и скоро имах проблеми с плочките в банята, защото бетона продължава да сляга.

Усвояването на тераса е различно от остъкляването на лоджия. Първото трябва да направите нелегално, няма ви дадат разрешение, а второто може да направите и без разрешение.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4492
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Преустройство носеща стена

Мнениеот bozyo » 22 Мар 2024, 00:18

Melly написа:Съветвам ви да се откажете от идеята да "направите отвор" (дори да става въпрос за дупка Ф 6до Ф12) в стена-земетръсна шайба. И то в 12-етажен блок.

ми то освен, че е, слабо казано, неразумно, е и забранено.
n_ts_kostov написа:Искам да направя отвор в носеща стена ...

ЗУЕС забранява:
Закон за управление на етажната собственост написа:Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
1. не пречат на другите собственици, ползватели и обитатели да използват общите части на сградата;
2. не причиняват вреди на други обекти и общи части на сградата;
19. не извършват дейности в общите части на сградата ... които нарушават тяхната цялост ..., носимоспособността, устойчивостта на строителната конструкция, ... или безопасното ползване на сградата;


Закон за собствеността написа:Чл. 38. При сгради, в които етажи или части от етажи принадлежат на различни собственици, общи на всички собственици са ... основите, външните стени, ... вътрешните носещи стени, колоните, трегерите, плочите, ... и всичко друго, което по естеството си или по предназначение служи за общо ползуване.


какво неясно има? или (за пореден път) е налице неприемане на нежелания отговор.
n_ts_kostov написа:В ЗУЕС не намирам точно какъв процент кворум от идеалните части ми трябва. Ще организирам събрание, но ако не дойдат всички или достатъчно хора то в такъв случай трябва ли да изчакам един час както е в Чл. 15.(2) или от ал.1 какво точно представлява " с изключение на случаите по чл. 17, ал. 2, т. 1 - 4 и 7 " ? Не ми става ясно дали от хората дошли на събранието трябва да са " 100 на сто идеални части от общите части " (от чл.17,ал. 2, т. 1) или от целия вход, надявам се не целия блок?

да, 100% от всички собственици, а не от всички присъстващи.
не, след един час не става - т.1 е най-първото от всички посочени изключения.
да, целият блок.

теоретично общото събрание на всички собственици има пълното право да промени предназначението на носещата конструкция, и да избере тя да стане купчина отпадъци. това не отменя задължението за извозване на отпадъците и обезщетенията на затрупаните от срутването на блока или на техните наследници.
Закон за управление на етажната собственост написа:Чл. 17. (1) ...
(2) Общото събрание на собствениците приема решения:
1. за предприемане на действия за надстрояване и пристрояване, за учредяване право на ползване или право на строеж и за промяна предназначението на общите части - със 100 на сто идеални части от общите части;


n_ts_kostov написа:(3) След представяне на тези документи, колко време се чака за разрешителното за строеж и каква е вероятността да не получа такова?

някъде между 99,9999 и 100%. главният архитект на общината трябва да е много смел, за да позволи махането на половин носеща стена (150 см от 330 общо).

п.п. той питащият отдавна е отминал форума, но любопитно намерих за уместно да отговоря за питащите търсачките.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 242
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Преустройство носеща стена

Мнениеот kaldoor » 08 Юни 2024, 20:48

Дори законово да е възможно, съветвам Ви да не го правите! Виждал съм много хора какви глупости правят само за да увеличат пространството с 1 кв. м.
kaldoor
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 11 Май 2024, 13:37


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 53 госта


cron