начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Ремонт на асансьор

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ремонт на асансьор

Мнениеот dninovvarna » 20 Авг 2023, 16:53

Здравейте, живея в една изключително безстопанствена кооперация на последният етаж. Асансьора ни беше повреден и ограбен преди 15г. и чак сега се намери един нов собственик, който е склонен двамата да дадем пари за ремонта му - 17 000лв. В кооперацията никога не е правено ОС, повечето собственици не живеят там, има наркомани в единият апартамент и като цяло е голяма мизерия. Има домоуправител, но той по никакъв начин не иска/може да събере каквито и да е пари и от 10 апартамента само 4-5 плащаме за чистачка и електричество. Два пъти съм правил сам ремонт на покрива, като единият път беше за 15 000лв. , излишно е да ви казвам, че никой не пожела да даде пари. Сега с този нов собственик - чужденка, искаме да ремонтираме асансьора и имаме изготвена оферта, като новият асансьор ще е с чипове за да може само ние да го ползваме, но имам няколко въпроса. Първият ми е, има ли съдебен път по който мога да задължа другите собственици да платят и те, както е по закон? Имайте предвид, че ОС не може да се направи, пробвал съм и никой не идва, слагал съм бележки, чакал съм, няма.. Домоуправителя не иска да дава пари за ремонт на асансьора, говорих с него. Вторият ми е, след като направим ремонта на асансьора има ли законов начин да ограничим достъпа за нови собственици в кооперацията, понеже те ще очакват че могат да ползват асансьора, но ние ще сме вложили голяма инвестиция в него. Ще трябва да им обясняваме че трябва да дадат няколко хиляди лева за да им дадем карта и на тях. Моля ви дайте ми съвет какво да правя, този кошмар няма край, вече 15г. , а мен краката вече не ме държат и не мога още дълго да се катеря пеша и да мъкна по стълбите на ръка.
dninovvarna
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Авг 2023, 16:33

Re: Ремонт на асансьор

Мнениеот guest1 » 20 Авг 2023, 17:01

Само ще цитирам един хотребител:
Ползването на адвокат не е задължително, но е препоръчително.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Ремонт на асансьор

Мнениеот dninovvarna » 20 Авг 2023, 17:20

Мерси много за отговора, кажете ми моля Ви, имам ли правно основание за да знам има ли смисъл да търся адвокат? Кого трябва да съдим, домоуправителя или всичките собственици които не искат да плащат за ремонта?
dninovvarna
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Авг 2023, 16:33

Re: Ремонт на асансьор

Мнениеот errant_lawyer » 20 Авг 2023, 20:13

Здравейте,

по въпросите Ви:

1. Връщане на парите, платени за ремонт на асансьора
Cъгласно чл. 46, ал. 6 и 7 ЗУЕС всеки собственик може да извърши със собствени средства, материали и/или труд необходим ремонт на общи части на сградата без решение на общото събрание. Разходите за извършване на ремонта, направени от собственик за негова сметка, с решение на общото събрание се възстановяват или се прихващат от дължимите от него вноски по чл. 50 след представяне на документи, удостоверяващи плащанията. Ако разходите, извършени от собственик, не бъдат възстановени по реда на ал. 6, той има право да предяви иск срещу останалите собственици.

Съгласно § 1, т. 8 от ДР ЗУЕС "необходим ремонт" е дейност за привеждане на сградата, на общи части, инсталации или части от тях в съответствие с нормативните изисквания за техническа пригодност на сградата и инсталациите, включително и покривите, с оглед отстраняване на създадени пречки или неудобства за нормалното използване на сградата и самостоятелните обекти в нея.

Мисля, че поправката на асансьора може да бъде счетена за необходим ремонт по смисъла на ЗУЕС. С оглед на това има шанс да си възстановите инвестираните средства. За съжаление в тази хипотеза не е възможно по съдебен път да накарате останалите членове на ЕС да платят, преди разноските да са били направени. Не успях да намеря съдебна практика, сходна с Вашата ситуация, но попаднах на едно решение, което приема ремонта на асансьора за "неотложен ремонт" (http://212.122.172.41:8888/LegalActs/20 ... 940513.htm).

2. Ограничаване на ползването на асансьора
Доколкото асансьорът и шахтата са общи части, не мисля, че имате право да ограничавате ползването им, въпреки че останалите собственици не са платили за ремонта на същите. Това според мен означава, че Вие не трябва да ги препятствате да ползват тези общи части, но не означава, че им дължите съдействие. Доколкото чиповете за ползване ще се предоставят от дружеството, извършващо инсталацията / ремонта на асансьора, те могат да се снабдят с чипове оттам, но Вие не сте длъжен според мен да организирате предоставянето на чипове.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 150
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Ремонт на асансьор

Мнениеот dninovvarna » 20 Авг 2023, 20:52

Здравейте, не мога да Ви опиша колко много съм Ви благодарен за отделеното време и усилия да ми отговорите на въпроса. Ние със сигурност ще се обърнем към адвокат и нотариус за същият казус, но информацията която ни предоставихте е изключително ценна за нас! Аз се разрових във форума и намерих и тази тема за спрян асансьор, където потърпевшите са намерили това решение:

"Събрахме се собствениците от последния етаж и се уговорихме - Протокол и заверка на подписите. Направихме и Общо събрание -с обявен дневен ред : Относно собствеността върху асансьора, покрива като общи части, подръжка на тези общи части. Графа ЩЕ ПЛАЩАМ ЗА подръжка, ремонт и всичко необходимо за общи части асансьор и покрив и НЯМА да плащам ! Много тънко с много дребен шрифт е записано, че тези които отказват плащането с подписа си се отказват от собственост върху тези общи части. Имаше адвокат и нотариус. Присъстваха повече от 90 % от собствениците. И сега според адвокатите и нотариуса асансьора и покрива са наши "

Тъй като в моя случай въпроса с ОС е доста сложен, поради незаинтересуваността на болшинството от собствениците прочетох че може да организираме такова, дори ако сме само 3ма собственици:

"Поради това, за да бъде бъде спазена процедурата за провеждане на Общото събрание, е необходимо в първоначално обявения час да присъстват представители (собственици, респ. ползватели или техни пълномощници) на поне 67% идеални части от общите части в сградата. Ако в обявения в поканата час не може да се съберат 67%, събранието се отлага с един час и може да се проведе, при условие че на него са представени поне 33% идеални част от общите части. В случай, че и този кворум не може да бъде достигнат, събранието се отлага за следващия ден и за посочения в поканата час и място, и процедурата за провеждане се счита спазена независимо от това, колко идеални части са представени. Когато на събранието ще се взема решение по въпрос, за който е предвидено квалифицирано мнозинство (напр. 75% или 100% идеални части от общите части), заседанието може да се проведе при кворум, по- нисък от необходимото мнозинство, но в този случай няма да може да се вземе съответното решение"
dninovvarna
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Авг 2023, 16:33

Re: Ремонт на асансьор

Мнениеот guest1 » 20 Авг 2023, 23:22

errant_lawyer написа:2. Ограничаване на ползването на асансьора
Доколкото асансьорът и шахтата са общи части, не мисля, че имате право да ограничавате ползването им, въпреки че останалите собственици не са платили за ремонта на същите. Това според мен означава, че Вие не трябва да ги препятствате да ползват тези общи части, но не означава, че им дължите съдействие. Доколкото чиповете за ползване ще се предоставят от дружеството, извършващо инсталацията / ремонта на асансьора, те могат да се снабдят с чипове оттам, но Вие не сте длъжен според мен да организирате предоставянето на чипове.

Не съм съгласен с тази точка, защото не става дума за тотално ограничаване, а за ред - кой и колко може да ползва въпросната обща част.
Ако се събират пари „на калпак“ - по еди-колко си на жилище или член от домакинство - тогава един може да се вози постоянно, а друг - 1 път на ден.
С чиповете се регулира ползването и се разпределя по-справедливо финансовата тежест. Парите са както за текущите разходи (електроенергия, абонамент ...), така и за ремонтите.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Ремонт на асансьор

Мнениеот errant_lawyer » 20 Авг 2023, 23:47

Здравейте,

По отношение на това:

Събрахме се собствениците от последния етаж и се уговорихме - Протокол и заверка на подписите. Направихме и Общо събрание -с обявен дневен ред : Относно собствеността върху асансьора, покрива като общи части, подръжка на тези общи части. Графа ЩЕ ПЛАЩАМ ЗА подръжка, ремонт и всичко необходимо за общи части асансьор и покрив и НЯМА да плащам ! Много тънко с много дребен шрифт е записано, че тези които отказват плащането с подписа си се отказват от собственост върху тези общи части. Имаше адвокат и нотариус. Присъстваха повече от 90 % от собствениците. И сега според адвокатите и нотариуса асансьора и покрива са наши


Имайте предвид,че това е напълно невярно и правно неиздържано. По никой начин не могат да бъдат лишени собствениците на самостоятелни обекти от собствеността на идеални части от общите части, които са общи части по естеството си (вж. чл. 38, ал. 1 ЗС и Решение №103/20.01.2021, постановено по гр. д. № 4703/2019 г. по описа на ВКС).
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 150
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Ремонт на асансьор

Мнениеот dninovvarna » 21 Авг 2023, 06:29

А според вас има ли начин да се ограничат настоящите собственици, които не са давали пари за ремонта от това да ползват асансьора? Чипове ще има, но след година ако някой от тях реши че иска асансьор и декларира че ще си плаща таксата, но не и дела за ремонта(няколко хиляди лева). Ние е ясно, че ще му откажем, но той може ли да ни застави да му изкараме чип?
dninovvarna
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Авг 2023, 16:33

Re: Ремонт на асансьор

Мнениеот atom22 » 21 Авг 2023, 07:20

Може да ви застави, това казаха няколко потребителя вече в темата. Незаконно е да пречите на съсобственици да използват асансьора. Може да си търсите вече платените пари за ремонта по съдебен път от тях. А ако все пак успеете да съберете кворум на някое събрание, препоръчвам да гласувате първо за преминаване към професионален домоуправител. Мисля ще бъде една идея по-лесно да се управлява такъв безстопанствен вход.
atom22
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47

Re: Ремонт на асансьор

Мнениеот guest1 » 21 Авг 2023, 12:19

atom22 написа:Може да ви застави, това казаха няколко потребителя вече в темата. Незаконно е да пречите на съсобственици да използват асансьора. Може да си търсите вече платените пари за ремонта по съдебен път от тях. А ако все пак успеете да съберете кворум на някое събрание, препоръчвам да гласувате първо за преминаване към професионален домоуправител. Мисля ще бъде една идея по-лесно да се управлява такъв безстопанствен вход.

С цялото ми уважение към правото, юристите (изобщо) и лично към Вас - ще кажа:
Правете разлика между какво БИ МОГЛО да стане и това, което става на практика.
В тези "общежития" често се намират индивиди, с които "не се излиза на глава"!

Отделно, че българското правосъдие е торкова "бързо" и неубедително, че често се стига до самоуправство.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Ремонт на асансьор

Мнениеот dninovvarna » 21 Авг 2023, 18:05

Благодаря на всички за мненията. Днеска се консултирахме с адвокат и той ни убеди че няма никакъв начин да се възстановят средствата инвестирани за ремонт на асансьора по ЗУЕС. Каза в никакъв случай да не се надявам на това. Разбирам че има такъв прецедент отсъден от съда в Пловдив, но аз съм от Варна и адвоката беше запознат със съдебните решения тук. За съжаление това е задънена улица...
dninovvarna
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 20 Авг 2023, 16:33

Re: Ремонт на асансьор

Мнениеот guest1 » 21 Авг 2023, 18:59

dninovvarna написа:Благодаря на всички за мненията. Днеска се консултирахме с адвокат и той ни убеди че няма никакъв начин да се възстановят средствата инвестирани за ремонт на асансьора по ЗУЕС. Каза в никакъв случай да не се надявам на това. Разбирам че има такъв прецедент отсъден от съда в Пловдив, но аз съм от Варна и адвоката беше запознат със съдебните решения тук. За съжаление това е задънена улица...

Щом сте такъв "оптимист" - скривайте парите и се гответе за фитнес.

Пп. Сещам се и още нещо. Ако ситуацията е толкова сериозна
dninovvarna написа:Асансьора ни беше повреден и ограбен преди 15г. ...

не някой от живущите, а Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор” (ГДИДТН) при Държавна агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) ще забрани ползването му!

И пак стигаме до българското:
"Мене ми не требе - я да съм добре. Сакам на Вуте да му е зле!"
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Ремонт на асансьор

Мнениеот tochotocho » 17 Дек 2023, 20:39

Хора разни, свят голям! Живея на последен етаж. Получи се така,че никои от по-долните етажи не искаше да плаща за асансьор. Само ние . И така поне 5 години. Настъпиха промени. и започнаха да искат да ползват асансьора. Предявихме ,че трябва да заплатят и заплатените от нас разходи. НЕ казаха, от днес почваме да плащаме и да ползваме асансьора. Ние от своя страна отказваме плащане за чистачка, електр. по стълби. Влизаме в асансьора и слизаме пред вратата на апартамента. Не ми е необходимо да се разхождаме по етажите. Не замърсяваме, не амортизираме, стени, инсталация и т.н. Нали казват разходите са за ПОЛЗВАТЕЛИТЕ. Не сме сред тях ! Сега има проф.домоуправител. Щял да ни съди. Да изчакаме решенито на съда. Ще претендираме за прихващане. Има подобни Решения !
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron