начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Частна сграда върху общинска земя

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Частна сграда върху общинска земя

Мнениеот fintzy » 20 Юли 2023, 16:32

Привет,
има ли право общината да продаде земя на трето лице ако върху нея има сграда частна собственост и при какви условия собственикът на сградата може да заяви претенции за закупуване на земята? Сградата е с договор/нотариален акт за собственост. Предварително благодаря на отзовалите се!
fintzy
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 27 Авг 2009, 12:39

Re: Частна сграда върху общинска земя

Мнениеот thebeast » 20 Юли 2023, 17:21

Съгласно чл. 35, ал. 3 от Закона за общинската собственост Продажба на земя - частна общинска собственост, на собственика на законно построена върху нея сграда се извършва от кмета на общината без търг или конкурс по ред, определен в наредбата по чл. 8, ал. 2. Собственикът на сградата следва да подаде заявление, че желае да закупи земята, за да се извърши процедурата, предвидена в наредбата на съответния общински съвет.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Частна сграда върху общинска земя

Мнениеот thebeast » 20 Юли 2023, 17:21

Съгласно чл. 35, ал. 3 от Закона за общинската собственост Продажба на земя - частна общинска собственост, на собственика на законно построена върху нея сграда се извършва от кмета на общината без търг или конкурс по ред, определен в наредбата по чл. 8, ал. 2. Собственикът на сградата следва да подаде заявление, че желае да закупи земята, за да се извърши процедурата, предвидена в наредбата на съответния общински съвет.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Частна сграда върху общинска земя

Мнениеот thebeast » 20 Юли 2023, 17:29

Разпоредителните сделки с имоти или с вещни права върху имоти - общинска собственост, се извършват по пазарни цени, но не по-ниски от данъчните им оценки. Пазарните цени на имотите и на вещните права се определят от общинския съвет въз основа на пазарни оценки, изготвени от оценители, отговарящи на условията на Закона за независимите оценители.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Частна сграда върху общинска земя

Мнениеот fintzy » 20 Юли 2023, 17:42

Благодаря! Ако сградата не е съвсем законна /имало е леко преустойство във времето/ след подаване на заявелние за закупуване и евентуален отказ поради този факт дали след отстраняване на пречките може да се кандидатства отново или да се приложат корекциите към същото заявление. И дали общината може да пусне имота на обеществен търг ако има такъв отказ заради това, че сградата не е съвсем законна. Дали по принцип имота може да бъде закупен от трето лице?
fintzy
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 27 Авг 2009, 12:39

Re: Частна сграда върху общинска земя

Мнениеот guest1 » 20 Юли 2023, 19:46

Здравейте fintzy. Много странни въпроси задавате, но явно така разбирате материята. Това не е упрек.

fintzy написа:има ли право общината да продаде земя на трето лице ако върху нея има сграда частна собственост и при какви условия собственикът на сградата може да заяви претенции за закупуване на земята? Сградата е с договор/нотариален акт за собственост.

Че Общината има право са продаде имот „частна общинска собственост" - е ясно. На кого ще го предложи - не е интересно.
Защото - явно за сградата има отстъпено право на строеж и собствеността на земята е "гола собственост "! Много трудно ще се намери желаещ.
fintzy написа:Ако сградата не е съвсем законна /имало е леко преустойство във времето ...

Явно, в един момент всичко е било законно. Какво е станало "във времето" - това е съвсем отделно. Сградата - като цяло - не става незаконна!
Последна промяна guest1 на 20 Юли 2023, 22:02, променена общо 1 път
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Частна сграда върху общинска земя

Мнениеот fintzy » 20 Юли 2023, 21:55

Благодаря! Нещата никак не ги разбирам, за това търся мнения от много места. До колкото съм запознат общината ако ще продава по свое решение обищнска земя, то първо е длъжна да го предложи на собственика на сградата върху нея /ако е законна/. При условие, че подам заявление за закупуване и отговорът е отрицателен отваря ли се някаква процедура, при която общината може да пусне на конкурс имота, тъй аз като собственик не отговарям на изискванията /сграда частна собственост може и има право да изкупи обищнската земя само при условие, че сградата е законна/. Или е длъжна да го продаде само на мен?
fintzy
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 27 Авг 2009, 12:39

Re: Частна сграда върху общинска земя

Мнениеот guest1 » 20 Юли 2023, 22:10

fintzy написа:Благодаря! Нещата никак не ги разбирам, за това търся мнения от много места. До колкото съм запознат общината ако ще продава по свое решение обищнска земя, то първо е длъжна да го предложи на собственика на сградата върху нея /ако е законна/. При условие, че подам заявление за закупуване и отговорът е отрицателен отваря ли се някаква процедура, при която общината може да пусне на конкурс имота, тъй аз като собственик не отговарям на изискванията /сграда частна собственост може и има право да изкупи обищнската земя само при условие, че сградата е законна/. Или е длъжна да го продаде само на мен?

Пак ще кажа - не мога да ви упрекна, че така обяснявате и така разбирате нещата.

Задължението, да се предложи първо на конкретен субект - го има само при съсобствеността - чл. 33 от Закон за собствеността.
В случая вие не сте съсобственици - Общината си има земя, вие - сграда. Тя не може да ползва земята за друго, защото сградата е непреместваема и ОПС си важи почти вечно (ако не е уговорено друго). Точно по тази причина смятам, че едва ли ще се намери купувач - освен ако не е подарък. Даже и на вас земята не е жизнено необходима.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Частна сграда върху общинска земя

Мнениеот dimist » 21 Юли 2023, 12:02

Земята може да се окаже необходима, ако собствениците на сградата поискат да я пристроят и надстроят. Но затова трябва да проявят инициатива и да започнат процедурата по Закона за общинската собственост. Защо някой друг би закупил терена, е трудно да се гадае, но евентуално би целял да пристрои сградата, ако на практика е възможно. Ако сградата е пристроявана незаконно, или например има незаконно поставени гаражни клетки, може да поиска премахването на незаконния строеж. Та, съвета ми е, съберете се етажните собственици/ако има такива, и сградата не е индивидуална, не става ясно/, ангажирайте адвокат, и вземете решение. Но, ако общината започне процедура по продажбата,не е длъжна да го предлага първо на вас, за това е нужна вашата инициатива.
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Частна сграда върху общинска земя

Мнениеот Melly » 21 Юли 2023, 13:28

fintzy написа:Привет,
има ли право общината да продаде земя на трето лице ако върху нея има сграда частна собственост и при какви условия собственикът на сградата може да заяви претенции за закупуване на земята? Сградата е с договор/нотариален акт за собственост. Предварително благодаря на отзовалите се!

Поставен е въпрос при липса на достатъчни факти от правно естество.

Не съм влизала във форума от 2021, но установих, че съм взела правилно решение да не участвам по теми с неясно представена фактическа обстановка.
Някога този формат бе поле на дискусии между грамотни и доказали се с юридическата си подготвеност юзъри които - включително и аз - сме давали правни насоки към проблемите в темите на други участници.

Сега... Картинката е плачевна - форумът се е превърнал на говорилня.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8012
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Частна сграда върху общинска земя

Мнениеот guest1 » 21 Юли 2023, 14:21

Melly написа:Сега... Картинката е плачевна - форумът се е превърнал на говорилня.

Уважаема Melly.
Нищо лично, но чак сега ли разбирате - че "интернет форум" означава "сайт за дискусии"?

Щом държите на професионално издържани разговори - има си специален "Форум за юписти"!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Частна сграда върху общинска земя

Мнениеот nikodim77 » 21 Юли 2023, 22:26

Eхеее! Привет Мели!!! :P
Радвам се на присъствието ти, макар и евентуално да е споредично и за малко…!
Да, и аз, а и много други колеги се оттеглиха (или поне почти) от тази платформа по една или две причини. Меко се изказваш, че е говорилня, но пък и по-груб изказ би обидил все още списващите тук истински Юристи и Хора, които всячески устояват на глупостта, която се отчита и шири в говорилнята. Явно са в пъти по-търпеливи от мен и по-спокойни, и не се гневят… Дори в една от темите в изблик на гняв, си позволих да нагрубя от към професионална компетентност един от смислените участници във форума - bozyo. Макар да му поднесох извинения, то не знам дали бих някога могъл да погледна, ако някога животът ни срещне.
Е, както виждаш арогантното и нагло дерибейче си позволява да те гони и изпраща в специализирания раздел…, щото видш ли, тук няма място за теб (нас).Само дето не му пука за тези, които не могат да се докоснат до същия раздел и поставят свои въпроси, а той ги праща в правното небитие със „супер компетентни” становища и отговори. Дръвчи се на доказано-компетентни участници, включително и на bozyo, който намираше сили и смисъл да го защитава, когато изтипосвах истниското амплоа надерибейчето.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1272
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron