начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Българин с двойно гражданство живее извън ЕС, лична карта.

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Българин с двойно гражданство живее извън ЕС, лична карта.

Мнениеот dimdim8 » 12 Сеп 2024, 11:49

Здравейте.
Имам въпрос.
Има ли задължение да поднови личната си карта българин с двойно гражданство (българско и руско), живеещ постоянно извън ЕС (Русия), имайки предвид, че личната карта макар че е основен, но все пак вътрешен (за България и ЕС) документ за самоличност?
ал.3 на чл.29 на закона "За българските лични документи" се отнася само за българи, които навършиха 14-годишна въздаст в чужбина или за всеки български гражданин живеещ в чужбина?
Дали българин, живеещ постоянно извън ЕС (Русия) подлежи на глоба според чл.81 на закона "За българските лични документи", ако не е подновил личната си карта чрез консулството на Република България?
dimdim8
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 12 Сеп 2024, 11:32

Re: Българин с двойно гражданство живее извън ЕС, лична карт

Мнениеот guest1 » 12 Сеп 2024, 13:23

dimdim8 написа:Дали българин, живеещ постоянно извън ЕС (Русия) подлежи на глоба според чл.81 на закона "За българските лични документи", ако не е подновил личната си карта чрез консулството на Република България?

Не - проверено на живо!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Българин с двойно гражданство живее извън ЕС, лична карт

Мнениеот dimdim8 » 12 Сеп 2024, 14:50

Не - проверено на живо!


Моята практика показва друго. :-)
Валидността на личната ми карта изтече преди 2 години и искат да ме глобят. Не съм се пребирал в БГ от 2018г..
dimdim8
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 12 Сеп 2024, 11:32

Re: Българин с двойно гражданство живее извън ЕС, лична карт

Мнениеот guest1 » 12 Сеп 2024, 15:53

dimdim8 написа:Моята практика показва друго. :-)
Валидността на личната ми карта изтече преди 2 години и искат да ме глобят. Не съм се пребирал в БГ от 2018г..

Как става - не сте се прибирал, пък имате практика?
Месец май сменена лична карта, срока изтекъл преди години. Беше платена само таксата.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 2255
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Българин с двойно гражданство живее извън ЕС, лична карт

Мнениеот gergana12 » 12 Сеп 2024, 17:20

Миналата година (2023) синът ми беше глобен 20 лева при подновяване в България, личната му карта беше изтекла 2020 година. Hе беше идвал от 2017 година. Другото гражданство е също извън ЕС. Подписа протокол, че не оспорва глобата и толкоз. Разбирам, че е принципен въпрос, но за мен е маловажен случай. Издаде си и паспорт, че от 2025 има големи промени при влизане в Шенгенското пространство. Влизал е 2017 с чуждия паспорт(безвизово) през Франкфурт. Препоръчвам внимателен прочит. ETIAS

https://travel-europe.europa.eu/etias_en

https://travel-europe.europa.eu/index_e ... &etrans=bg
gergana12
Младши потребител
 
Мнения: 64
Регистриран на: 21 Дек 2008, 02:35

Re: Българин с двойно гражданство живее извън ЕС, лична карт

Мнениеот dimdim8 » 13 Сеп 2024, 14:57

Как става - не сте се прибирал, пък имате практика?
Месец май сменена лична карта, срока изтекъл преди години. Беше платена само таксата.


Попълних и подадох заявление за издаване на задграничен паспорт и лична карта в консулството на Република България, кадето ме изненадаха, че ще са длъжни да ме глобят с 20 евро, понеже валидността на личната ми карта изтече.
Още не съм платил глобата, понеже искам да разбера защо този номер, който е описан в чл.29 минава с 14-годишни живеещи извън България и не минава в моя случай. Ако бях живял в България, кадето личната карта е основен документ за самоличност, - няма проблеми.. Но, първо, аз не живея в България от 1989 година и не я използвам тази лична карта никаде, и второ, още не се знае кога изобщо ще мога да се прибера, имайки предвид това което стана между Русия и Украйна.. Преди това имаше ковид, дявол да го вземе..

Освен това смятам, че определено съм ограничен в правата (в случай на моето несъгласие, как и каде мога да обжалвам протокола по реда, предвиден в Административнопроцесуалния кодекс?! Във съда?) според мене не е справедливо да ме глобават.
dimdim8
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 12 Сеп 2024, 11:32

Re: Българин с двойно гражданство живее извън ЕС, лична карт

Мнениеот dimdim8 » 13 Сеп 2024, 15:12

Миналата година (2023) синът ми беше глобен 20 лева при подновяване в България, личната му карта беше изтекла 2020 година. Hе беше идвал от 2017 година. Другото гражданство е също извън ЕС. Подписа протокол, че не оспорва глобата и толкоз. Разбирам, че е принципен въпрос, но за мен е маловажен случай. Издаде си и паспорт, че от 2025 има големи промени при влизане в Шенгенското пространство. Влизал е 2017 с чуждия паспорт(безвизово) през Франкфурт. Препоръчвам внимателен прочит.


В консулството дори не ми предложиха да подпиша протокола, щяха да ми дадът някаква кой знае каква хартийка разпечатана на принтъра, че съм платил глобата, освен това в хартийката пишеше, че съм съгласен с глобата.
Първо, че аз не бях съгласен с глобата и второ, нямам доверие към консулството по определени причини..
dimdim8
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 12 Сеп 2024, 11:32


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 40 госта


cron