начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Регистрация на фирма, Freelancer или нещо друго ?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Регистрация на фирма, Freelancer или нещо друго ?

Мнениеот hristodg » 28 Юли 2024, 18:42

Здравейте,

имам въпрос за допълнителен доход, който ще получавам при извършване на дейност към фирма, регистрирана в чужбина, надявам се, като за начало да съм уцелил правилния раздел.

Накратко - имам договор за работа в Швейцария, пенсионни и здравни осигуровки ми се заплащат там. Всичко това е уредено в нашите учреждения и там драми нямаме, за сега.

В близко бъдеще, ми се очертава допълнителна работа към фирма, регистрирана в Холандия, която изисква от мен фактура за дейността, която съм извършил към тях със съответната сума, която ми е платена.

Тук почват въпросите, на които се надявам да получа отговори или поне насока, към кого да се обърна - tax lawer, счетоводител или друг вид специалист. Ако има някакво значение, фирмата е Холандска. Там имат закон, от който много хора се възползват - ZZP, не знам кой наш би се доближил то този техен.

Въпрос 1: след като съм осигурен в друга държава, при регистрация, евентуално, като FREELANCER с доход
над 3500 лева (някъде го бях мярнал), трябва ли да заплащам в България здравни и пенсионни
осигуровки ? Като такъв, аз мога да ли да издавам фактури за извършена дейност към държави от
Европейски съюз и колко процента би бил данъка, който трябва да заплатя на тези допълнителни
доходи ? Има ли нещо вярно, около цифрите 10 или 7.5 процента ?

Въпрос 2: ЕООД или ООД, вариант ли е за гореспоменатата ситуация ? Какви са там изискванията и кое би
било най-удачен вариант ? Защо ?

Най-общо казано, трудовият договор не трябва да се прекъсва, осигуровките за пенсия и медицинска грижи си вървят, но допълнителните доходи, които ще бъдат получени, трябва да бъдат фактурирани към клиента, както и да им се платят данъци в България.

Какво бихте ме посъветвали, как е най-правилно, лесно и целесъобразно да постъпя. Ако нямах постоянен договор с доходи и плащане на здравни/медицински осигуровки в Швейцария, всичко е лесни - самоосигуряващо се лице със свободна професия и т.н., но моят случай е малко по различен.

Благодаря предварително на отзовалите се, защото наистина не знам към кого да се обърна за помощ.

Поздрави,
Георгиев
hristodg
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Юли 2024, 18:28

Re: Регистрация на фирма, Freelancer или нещо друго ?

Мнениеот berto » 29 Юли 2024, 06:08

Здравейте, господин Георгиев!

Много зависи за коя държава сте местно лице и какъв вид доход ще получавате, но мисля, че Вашето спада към чл. 14 от спогодбата с Холандия. Ако е възможно, уговорете да Ви вървят като допълнителни плащания към трудовия договор по холандското право, защото в противен случай ще се наложи да издавате фактура, а това значи, че ще трябва да правите фирма в България и да плащате корпоративен данък (10% по ЗКПО) + разходи за счетоводител. Ако съм прав и се прилага чл. 14, то данъкът ще е по българския ЗДДФЛ, т.е. ще плащате само 10%.

Ето и текстът на спогодбата:

https://nra.bg/wps/wcm/connect/nra.bg25863/ee63f61a-7258-48e0-9f74-853fcba48138/DTC_BG_NL_2020_bg.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=ROOTWORKSPACE.Z18_PPGAHG8009LJC0QTR5C2HH30I6-ee63f61a-7258-48e0-9f74-853fcba48138-nT23AdI
berto
Потребител
 
Мнения: 408
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Регистрация на фирма, Freelancer или нещо друго ?

Мнениеот hristodg » 29 Юли 2024, 09:41

berto, благодаря за отговора Ви.

Линка, който сте дал не се отваря, но аз намерих актуалната спогодба и потърсих съответният член 14.
За целите на разговора - мисля, че се водя лице, което пребивава в чужда държава, защото съм повече от 183 дни в годината извън държавата, според договора ми за работа.

С холандската фирма за сега нямам контакт, но издаването на фактура от мен към тях е задължително условие (на този етап). Възможно ли е Холандците, да прекарат плащанията си към мен като допълнение към договора ми, който е Швейцарски - аз не мисля, че е възможно.

Тук цитираното в документа има конкретно случая, който ме касае.

Доходи от трудово правоотношение
Член 14
3. Независимо от предходните разпоредби на този член
възнаграждение, получено от местно лице на едната договаряща държава за
положен труд на борда на кораб, самолет или пътно превозно средство,
използвани в международния транспорт, или на борда на речен кораб,
използван в речния транспорт, се облага с данък само в тази държава.

Допълнителното възнаграждение, ще бъде получено за работа на кораб.

Ситуацията е вече малко по-ясна, но остава въпроса към какъв специалист да се обърна, за да стане всичко изрядно и какъв тип дружество трябва да съм аз, за да им угодя.

Отпада ли варианта като Freelancer, без осигуряване в България (защото го имам в Швейцария), който има БУЛСТАТ номер и издава фактури, на които след това им се заплаща 10% данък и нищо повече ?

Благодаря предварително.

п.п. Намирам се в град Варна, забравих да спомена.

Поздрави,
Христо.
hristodg
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Юли 2024, 18:28


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron