начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот ralphm » 01 Юли 2014, 08:58

задължително ли е Удостоверението за внесен капитал при регистрация на фирма или е достъчно само вносната бележка от банката?
ralphm
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 01 Юли 2014, 08:54

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот borovinka » 01 Юли 2014, 13:33

Задължително е - това е едно от изискванията за прилагане при създаване на ново ООД.
Ако сложите само банково платежно, няма да е ясно основанието - може да е и просто захранване на сметка, а не внасяне на капитал.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот sunrise » 01 Юли 2014, 14:15

Понякога в самото платежно е вписано изрично и точно основанието. Въпреки, че колкото банки, толкова и идеи.
Няма да споменавам имена, че току виж ме подгонили и мен съответните органи, но в една голяма банка искат освен учредителен акт, учредителен протокол и договора за управление. На друго място пък, отиваме с управителя да внесем уставния капитал, носим и учредителният акт, ама хората искали всеки сам да си внесе петте лева в капитала.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот p_n_n » 01 Юли 2014, 16:49

Удостоверението за внесен капитал е един съвсем излишен и абсолютно незадължителен документ, който представлява само допълнителен разход, в различните банки, струващ различни суми /между 10 и 50/ лв. :P Особено са ми смешни, когато ми кажат, още преди да ги уведомя, че не ми трябва, че "в момента директорът/управителят отсъства, а само той може да подписва този документ и трябва да изчакате"... :lol:
p_n_n
Потребител
 
Мнения: 450
Регистриран на: 15 Май 2006, 12:05

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот sunrise » 01 Юли 2014, 17:05

Аз не съм имала подобни проблеми, минавала съм и с платежно, щом е посочено основанието, както и не знам да искат допълнително пари за този документ, поне клиенти не са ми се оплаквали. То само това остава, за два лева капитал!
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот borovinka » 02 Юли 2014, 15:26

Пари от банката за удостоверение не искат, а и става за 5 мин. Мен са ме връщали от АВ в областен град с готов наръч документи, за да представям въпросното удостоверение, така че не вреди да се вземе.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот bird_of_paradise » 02 Юли 2014, 22:53

borovinka написа:Пари от банката за удостоверение не искат

Това не е съвсем вярно- около 30 пари ги дерат за тая глупава бележка ( еди коя си банка удостоверява, че ПРОСТ ЕООД на дата 30.02.2014г. е внесъл капитал в размер на ... пет пари - докарвам го по спомен, но като цяло повтаря основанието за превод, само че на А4 и с по-големи букви).
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот alexandar25 » 03 Юли 2014, 07:56

bird_of_paradise написа: около 30 пари ги дерат за тая глупава бележка

Точно толкова са ми взимали и на мен в 2 банки в Бургас. Спомням си преди време подадох документи в ТР само с платежно и мина, но както по горе писаха, този документ не е задължителен.
Аватар
alexandar25
Потребител
 
Мнения: 534
Регистриран на: 19 Мар 2008, 12:52

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот p_n_n » 03 Юли 2014, 10:00

borovinka написа:Пари от банката за удостоверение не искат, а и става за 5 мин. Мен са ме връщали от АВ в областен град с готов наръч документи, за да представям въпросното удостоверение, така че не вреди да се вземе.


Колега borovinka, това че Вас са Ви връщали с готов наръч документи, защото не сте представили въпросното удостоверение за внесен капитал, не означава, че служителките на гишето в АВ на съответния областен град са били прави... :P Проверката на представените документи се извършва, знаете, от съвсем други лица..

Както и да е, питащия да прави каквото иска.. :D
p_n_n
Потребител
 
Мнения: 450
Регистриран на: 15 Май 2006, 12:05

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот borovinka » 03 Юли 2014, 11:15

p_n_n написа:Колега borovinka, това че Вас са Ви връщали с готов наръч документи, защото не сте представили въпросното удостоверение за внесен капитал, не означава, че служителките на гишето в АВ на съответния областен град са били прави... :P Никога не съм твърдяла обратното :wink: Просто с радиото не ми се спореше. Проверката на представените документи се извършва, знаете, от съвсем други лица..

Както и да е, питащия да прави каквото иска.. :D


Май зависи от банката. Няма сега да правя реклама на разни банки, но последно изкарвах такова удостоверение през март от голяма банка и беше безплатно. Внесеният капитал беше 100 лв.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1515
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот p_n_n » 03 Юли 2014, 11:41

borovinka написа:
p_n_n написа:Колега borovinka, това че Вас са Ви връщали с готов наръч документи, защото не сте представили въпросното удостоверение за внесен капитал, не означава, че служителките на гишето в АВ на съответния областен град са били прави... :P Никога не съм твърдяла обратното :wink: Просто с радиото не ми се спореше. Проверката на представените документи се извършва, знаете, от съвсем други лица..

Както и да е, питащия да прави каквото иска.. :D


Май зависи от банката. Няма сега да правя реклама на разни банки, но последно изкарвах такова удостоверение през март от голяма банка и беше безплатно. Внесеният капитал беше 100 лв.


Съгласен съм, само че дори и да има банка, в която не се опитват по всевъзможни начини да вземат на клиентите си някакви такси за най-различни удостоверения и документи, то прилагането на конкретното удостоверение за внесен капитал към останалите документи за регистрация на фирма, продължава да бъде все така незадължително, както и в началото на темата... :wink: , мнение което очевидно не споделяте, видно от написаното от Вас
borovinka написа:Задължително е - това е едно от изискванията за прилагане при създаване на ново ООД.
Ако сложите само банково платежно, няма да е ясно основанието - може да е и просто захранване на сметка, а не внасяне на капитал.

:P
p_n_n
Потребител
 
Мнения: 450
Регистриран на: 15 Май 2006, 12:05

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот Trapped » 01 Мар 2023, 11:05

Може би вече не, това поведение на банките вече стана напълно нецелесъобразно:

https://defakto.bg/2023/03/01/
http://www.lawsbg.com
Аватар
Trapped
Потребител
 
Мнения: 387
Регистриран на: 29 Окт 2006, 18:31

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот dimist » 01 Мар 2023, 13:49

Никога не е било задължително, достатъчно е във вносната бележка да се впише коректно основанието. А предложението , към което навежда линка в предния пост, е поради факта, че от много години минималния капитал на ООД не е 5000 а само 2 лева. При 5000 лева е обяснимо да се иска да се внесат в банка, но при два лева, дето не стигат вече и за баничка е безсмислено.
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот hristev » 14 Мар 2023, 11:48

Аз не им представям. Никога. Да ходят да се...

Та, дори октирам набирателната сметка като пълномощник! Постижение, което ми костваше много четене.

Да, като пълномощник на собственика/съдружиниците, откирам сметка, внасям капитала и пускам документите.

Това, че нещо противоречи на вътрешните правила на някоя си банка, не означава, че не може да бъде направено.

Банките са пълни с много неприятни хора, които заслужават да бъдат нагрубени.
hristev
Потребител
 
Мнения: 432
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: задължително ли е Удостоверението за внесен капитал

Мнениеот dimist » 25 Апр 2024, 14:53

От десетина години не представям удостоверение за внесен капитал, достатъчно е да се представи вносната бележка, от която да е видно, че основание е "внесен капитал на дружество....". Като са няколко съдружниците , всеки си го внася и представям всички вносни бележки . За да се види, че "Бойко, Киро, Мустафа и аз" са изпълнили задълженията си да внесат уставния капитал.
dimist
Потребител
 
Мнения: 697
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 34 госта


cron