начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Тълкуване на чл.261 от ЗПУО

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Тълкуване на чл.261 от ЗПУО

Мнениеот maqkirova » 12 Мар 2024, 19:19

Здравейте!
Интересува ме дали директора може да издаде заповед за заместване на новоназначено лице на ТД със срок на изпитване, с педагогически наставник и без педагогически стаж?
Лицето в момента е записало магистратура НПУП, бакалавъра не знам с какво направление и спецялност е.

чл.261(1) от ЗПУО гласи:

При отсъствие на директора на държавна и общинска детска градина, на държавно и общинско училище и на център за подкрепа за личностно развитие за срок, по-малък от 60 календарни дни, той се замества от определен със заповед за всеки конкретен случай заместник-директор, а при невъзможност - от определен със заповед педагогически специалист от институцията. Заповедта се издава от директора, а при невъзможност - от съответния орган по чл. 217, ал. 1 - 4.

Как тълкувате израза "...педагогически специалист..." ? Лице без стаж, в изпитателен срок и с педагогически наставник, педагогически специалист ли е?
maqkirova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Мар 2024, 18:56

Re: Тълкуване на чл.261 от ЗПУО

Мнениеот bvoykov » 12 Мар 2024, 19:51

Вижте чл. 211 и следващите от ЗПУО. Доколкото разбирам, за да е "педагогически специалист", лицето следва да има завършено съответното висше образование и да е назначено на някоя от описаните длъжности, включително и "учител". Сега... ако става въпрос за "стажант-учител" по смисъла на чл. 214, ал. 2 ЗПУО, ако е студент, който се обучава, но още не е придобил съответната квалификация, той според мен не може да е такъв специалист. За следващата хипотеза на ал. 1, т. 2 от тази разпоредба вече не съм сигурен, доколкото касае придобиване на професионална квалификация "учител", но съобразно другите примери за "педагогически специалист", дадени в чл. 211 ЗПУО има и други длъжности, които са педагогически специалисти, но не са учители.
Най-вероятно лицето, за което питате, сигурно има някакво образование, което му дава правото да заема някоя от длъжностите за педагогически специалист. Сигурно има някаква степен бакалавър, щом учи магистратура, НПУП идея си нямам какво е, предполагам нещо като "начална предучилищна и училищна подготовка". Според мен зависи по-скоро от това на каква длъжност е назначено лицето, за да се определи дали е "педагогически специалист", може би и бакалавъра в какво направление е бил също би имало значение.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Тълкуване на чл.261 от ЗПУО

Мнениеот maqkirova » 13 Мар 2024, 15:54

Благодаря Ви за отговора!
Да, това означава абревиатурата!
Лицето има диплома за бакалавър, но тя не е с професионална квалификация „Педагог“, а е назначено на постоянен ТД с изпитателен срок, като „Учител“.
maqkirova
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Мар 2024, 18:56


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 45 госта


cron