начало

Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание Алтернативен поглед към въпроса за репутацията на юридическите лица и защитата от публикации с невярно съдържание

Изплащане на обезщетение при наннесен побой

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изплащане на обезщетение при наннесен побой

Мнениеот srednia » 19 Авг 2023, 13:22

Здравейте,мисля,че темата за този раздел затова пиша и тук.
Ситуацията е следната:
Лице от ромски произход на двъ пъти ме заплашваше с нож,като втория път аз и мой познат му го отнехме и предадохме в полицията,жалба не съм писал,само бяснения за случилото се.От там му издадоха предупредителен протокол и казаха ,че ще му го връчат.
Преди няколко дни въпросното лице с още един негов познат ме пресрещнаха на пътя докато шофирам в малка уличка и ми нанесе удар през прозореца,следнах от автомобила и така да се каже му отвърнах подобаващо.
Извиках полиция отидохме до адреса му...те разговаряха с него и дотам.След около един час същия този с още двама ме настигнаха в гръб и ми нанесоха побой с ритници камъни и юмруци и избягаха.Отново повиках полиция и пак дотам,нищо повече не се случи.На следващия ден отидох в районното ПУ на местността и пуснах жалба срещу тримата извършители и си извадих медицинско.Възнамерявам да съдя лицата и въпросите ми са:
1 Имам ли право да включа и двата пъти с нападението с нож ,при положение ,че тогава не съм пускал жалба ,а само съм писал обяснения
2 При така създалата се ситуация ,че първия път когато ме пресрещнаха му отвърнах и той получи наранявания,това как би могло да повлиае на понататъшното развитие на ситуацията
3 Ако успея да осъдя него и останалите две лица за обезщетение за причинена телесна повреда,как бих могъл да си получа размера на отсъденото ми обезщетение и кой ще покрие всички разноски по делото.Третия ми въпрос е породен от факта ,че това са лица от ромски произход без доходи от трудови договори и т.н.
Искам да допълня ,че лицето е редовно в нетрезво състояние и агресията му срещу мен не е провокирана по никакъв повод от самия мен.
Ще се консултирам с адвокат,но бих искал да имам база за сравнение ,пък и съвет от форума.Благодаря предварително!
srednia
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 20 Апр 2017, 19:38

Re: Изплащане на обезщетение при наннесен побой

Мнениеот bvoykov » 22 Авг 2023, 12:34

1. Имате право да включвате всичко, дори и да не сте пускал жалба в полицията, за делата за престъпления стига за тези деяния да не са изтекли давностните срокове, което, ако е станало съвсем скоро, е малко вероятно, а по отношение на делата от частен характер - в които прокуратурата не участва, а пострадалият сам сезира съда с частна тъжба за извършено престъпление, там е важно и да е спазен преклузивния шестмесечен срок по чл. 81, ал. 3 НПК, който обичайно тече от узнаване за извършеното престъпление.
2. Предполагам, че "първият път", който визирате, всъщност е този инцидент, когато сте бил в кола и сте шофирал в малка уличка, защото, четейки целия пост, за мен лично първият път е момента, когато е държал нож и сте го обезоръжили. Та, предполагайки че става въпрос за инцидента с колата има два варианта: ако след удара нападателят и неговият авер по някакъв начин са Ви пречели и са продължили да Ви посягат, има вероятност това, че сте го ударил, да мине за неизбежна отбрана. Вторият вариант е след удара той да не е правил опити да Ви гони и т.н., да продължава да Ви удря, а Вие да сте слязъл и да сте го ударил в яда си. При това положение има вероятност да не бъде наказван съобразно разпоредбата на чл. 130, ал. 3 НК - "ако в случаите на предходните алинеи пострадалият е отвърнал веднага на дееца със също такава телесна повреда, съдът може да освободи и двамата от наказание". Това няма да препятства възможността да го осъдите за парично обезщетение, разпоредбата на практика освобождава извършителя от наказателна отговорност, но не и от отговорността за причинените, в този случай, неимуществени вреди, изразяващи се в нанесени удари, болки и страдания.
3. Еми, ако лицата действително нямат официални доходи, формално ще бъдат осъдени да заплатят обезщетение, ако бъдат признати за виновни в извършване на престъпление, както и да заплатят разноските по делото, включително и тези, сторени от пострадалия. Реално обаче как съдебният изпълнител ще успее да събере дължимите суми, аз не мога да кажа, има вероятност да не успее или много трудно да успее поне част от задълженията да събере. Събирането на задължения от "бедни като църковни мишки" е доста щекотлив въпрос, подобно на оперативно-разузнавателната дейност спрямо криминалния контингент, извършвана от МВР, само ЧСИ-тата и други просветени в житейско-практическите аспекти на изпълнителното производство може да знаят. Моите познания по събирането на дългове се простират само до теоретичните и юридико-практическите аспекти и затова от моя гледна точка събираемостта на дългове от лица, без официални доходи, е много трудна до почти невъзможна. По-просветените в изпълнителното производство може и да знаят как.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Изплащане на обезщетение при наннесен побой

Мнениеот srednia » 23 Авг 2023, 08:18

Благодаря Ви за изчерпателния отговор
srednia
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 20 Апр 2017, 19:38


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 44 госта


cron